DIY-направи си сам
речник
DIY – английската абревиатура от Do it yourself – Направи си сам.
Колко са дейностите вече по създаване на мебели, бижута, дрехи, ремонтиране, рециклиране. Целите в началото бяха спестяване и направа на нови практични вещи без участието на платени професионалисти. Но вече не е само това. Тази дейост, освен че ни учи да не прахосваме във времена на кризи, ни прави все по-креативни. Повдига нашето самочувствие. Започваме да се чувстваме артисти.
Малко история на DIY
Философията е на движението Arts and Crafts ( Изкуства и занаяти ) от края на 19ти и началото на 20ти век. Много от модерните субкултири приемат концепцията в знак на протест срещу бездушното и неестетично индустриално производство. Движението Направи си сам критикува културата на модерния консуматор, като подчертава, че решението на нашите нужди е да използваме технологии сами, за да заместим купуването на индустриални стоки и услуги.
Фразата Do it yourself е навлязла в обща употреба през 1950 г. използвайки я за различни строителни и ремонтни работи, които вършели хората в къщите си, без да ползват платени майстори.Голямо разпространение получава в Северна Америка.
От 1980 тясно се свързва с алтернативната и пънк – punk култура в музиката, като протест срещу големите дискографски къщи, наречени капиталистически, под лозунга DIY not EMI(голяма музикална компания). DIY в музиката означава самостоятелно организиране на концерти, издаване на плочи и т.н.Друг аспект са самостоятелно издаваните списания , пропагандиращи пънк културата. Виж подробно за DIY в пънк движението. И за DIY историята и развитието
Благодарение на усиленото използване на DIY в Америка, започва голямото му популяризиране сред групи и младежи докато накрая се превръща в истински избор не само в музиката , но и в живота.
[bctt tweet=“Щастието не е нещо готово.Идва от вашите действия-Далай Лама“ username=“@IvankaGrigorova“]
Самото английско съкращение DIY се използва обикновено в чат и други текстови комуникации
Пример:
-Will you make the bed in my room ?
-No way, DIY.
-Ok.
( -Ще оправиш ли леглото в моята стая ? -Няма начин, оправи си го сам. -Добре.)
Голямото завръщане на Направи си сам
В България това движение като че ли винаги е било разпространено. При социализма заради липса на предмети, свит пазар и малки заплати. След 1989 г. поради малки заплати и желанието на много хора за творческа дейност. Жалко, че някои все още не се сещат да използват свободното си време и големите си креативни възможности, за да получават допълнителен доход.
Конструират се дрехи, уреди, бижута, дървени предмети и мебели, градински пособия и т.н. По света дейността набира размах и заради развитието на интернет търговията, по-лесния маркетинг чрез социалните мрежи и sharing economy P2P – споделената икономика.
Според мен трябва да разбираме Направи си сам в широк смисъл, като търсене на вдъхновение, като движеща сила и новатерство. Като нови възможности, които ни очакват, само да протегнем ръка.
Сет Годин (с дипломи по информатика, философия, бизнес администрация и маркетинг, блестящ писател и блогер )казва в своята книга „Poke the box: when was the last time you did something for the first time?“ ( Мушни кутията: кога за последен път сте направили нещо за първи път?)
„Тезата ми е : Всички останали елементи сега са по-евтини и е по-лесно да си ги намерим от когато и да е. Именно затова движещата сила има критично значение. Ние построихме най-големия икономически механизъм в историята. Всички инструменти са достъпни и сега са по-евтини, от когато и да е. Пазарът чака, капиталът чака, заводите чакат и да, магазините също чакат. Те чакат някого, който да каже: Напред !“ |
Направи си сам дейността може да се превърне от хоби в истински бизнес благодарение и на специализирани онлайн платформи за ръчно творчество като Etsy.com. Можеш да продаваш своите изделия през Facebook (чрез Shopify.com, blomming.com и др.), Instagram (използвайки примерно inselly.com и други помощни програми за маркетинг и управление на дейността ти там) и Pinterest ( Shopify.com )страниците си.
Като заключение
няколко примера за използване на Instagram за маркетинг и продажба:
А следващите примери са за едновременно използване на Instagram, Pinterest и Facebook за маркетинг и показане на произведението във Facebook в определен час за евентуални поръчки и покупки.