Блог за уеб технологии, маркетинг и SEO, мотивация и продуктивност
Как да инсталираш програми за Windows XP, Vista, 7 и 8 на Windows 10
Сигурно някой път ти е било необходимо да инсталираш програми за Windows XP, Vista, 7 и 8 на Windows 10. Тук ще разгледам въпроса за инсталирането в Windows 10 на софтуер, разработен за предишни версии на Windows чрез
- прилагане на съвместимостта на настройките със старите операционни системи
- и решаване на проблемите на вече инсталираните програми.
Може би преди години си похарчил доста пари за закупуване на програма, която напълно те удовлетворява, и не виждаш причина да харчиш повече пари за закупуването на последната актуализирана версия. Би искал да инсталираш старата закупена програма на компютъра с Windows 10 и сега ще се опитам да разреша този въпрос.
От времето на Windows 8, Microsoft позволява да инсталираме програми, които са били съвместими с по-стари версии на операционната система. Използването на тази функция на Windows може да ни позволи да използваме софтуер, който не работи в Windows 10 с нормална инсталация.
Ето как да инсталираш програми за Windows XP, Vista, 7 и 8 на Windows 10
Файловете за инсталиране на Windows 10 обикновено имат .exe или .msi разширения.
Да предположим, че имаш работа със стара версия на програма, която не успяваш да инсталираш на Windows 10.
Вместо да кликнеш два пъти върху файла .exe или .msi, за да го инсталираш, кликни с десния бутон на мишката и от контекстното меню избери Разрешаване на проблеми със съвместимостта – Troubleshoot compatibility.
Тестване на съвместимостта преди да инсталираш софтуера
Ще се покаже прозорец със съобщението: Откриване на проблеми със съвместимостта- Program compatibility troubleshooter – и след това две опции за да продължиш.
Ще можеш да изпробваш настройките, препоръчани от Windows, или да избереш програма за отстраняване на проблеми. Ако софтуерът е много стар, е добре да избереш втората опция.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
В този случай ще се отвори диалогов прозорец, в който да посочиш причината, поради която си решил да избереш този режим на инсталиране. Постави отметката в една от четирите изброени опции:
- Програмата работи в предишни версии, но не и в тази.
- Програмата се отваря, но не се показва правилно.
- Програмата изисква допълнителни разрешения.
- Проблемът не е включен в списъка.
Да предположим, че програмата е работила с предишна версия на Windows. В този случай отметни първата опция и иди на Next.
На втория екран избери версията, в която е работила и след това премини отново към Next.
На последния екран можеш да тестваш програмата, преди да отидеш в Next и да стигнеш до истинската инсталация.
Дори ако срещнатият проблем не е включен в списъка, иди на същите диалогови прозорци и след това тествай програмата с новите настройки, за да провериш правилното й функциониране.
Виж още: 18 най-безопасни сайта за изтегляне на софтуер за Windows – freeware
Тестване на съвместимостта след инсталиране на програма
Ако вече инсталирана стара програма не работи добре, можеш да продължиш поне по три различни начина. Кликни с десен бутон върху връзката на десктопа към проблемната програма.
Избери Решаване на проблеми със съвместимостта – Troubleshoot compatibility – и след това продължи както преди.
Като алтернатива можеш да отидеш на Open file location. File Explorer ще отвори папката, съдържаща .exe файла. Кликни върху него с десния бутон на мишката, за да избереш същата опция за съвместимост.
Решаване на проблеми за съвместимост на програма чрез Контролния панел
Проблемите със съвместимостта на програма също могат да бъдат решени с помощта на Контролния панел. Ако си активирал папката God Mode, можеш да я отвориш и да въведеш съвместимост в полето за търсене.
Избери Решаване на проблеми със съвместимостта – Troubleshoot compatibility – и след това продължи както по-горе.
Ако нямаш създадена папка God Mode, иди в Контролния панел–>Programs–>Run programs made for previous versions of Windows. Кликни после на Next.
Windows ще потърси информацията, след това ще изброи инсталираните програми, от които да избереш тази, за която искаш да тестваш съвместимост. Да предположим, че проблемната програма не е в списъка (Not listed).
След търсене и определяне на програмата чрез Browse–>Next се отива в началния диалог, посочен горе: Откриване на проблеми със съвместимостта- Program compatibility troubleshooter.