Как бързо да научиш SEO за уеб дизайнери

Практическо ръководство за изучаване на SEO: оптимизация за търсачките от гледна точка на уеб дизайнери

Създадох изчерпателно ръководство, което да ти помогне да научиш SEO за уеб дизайнери. Ръководството е структурирано прогресивно.

Най-напред ще разгледам двата основни аспекта, защо са необходими задълбочени познания за SEO на уеб дизайнера.

Първи аспект:

Как бързо да научиш SEO за уеб дизайнери
Как бързо да научиш SEO за уеб дизайнери

SEO дизайн на сайт или какво трябва да знае един уеб дизайнер освен да създава дизайн на сайт?

Добрият дизайнер е не само майстор на визуалното изкуство, но и специалист, който разбира как работата му влияе върху ефективността на сайта. Комбинацията от познания по дизайн, SEO, UX/UI и технически аспекти ще направи продукта му търсен и конкурентен.

​Ето ключовите аспекти на SEO, които уеб дизайнерът трябва да вземе предвид в работата си:

Скорост на зареждане на уебсайта

  • Оптимизиране на изображения (правилен формат, размер, компресия).
  • Минимизиране на използването на тежки дизайнерски елементи.
  • Отчитане на производителността при създаване на анимации.

Адаптивен дизайн

  • Правилен дисплей на всички устройства.
  • Мобилно ориентиран подход, тъй като Google използва мобилно първо индексиране.
  • Удобна навигация на мобилни устройства.
Адаптивен дизайн
Адаптивен дизайн, източник Freepik

Структура на съдържанието

  • Правилна йерархия на заглавията (H1-H6).
  • Четливи шрифтове и достатъчен контраст на текста.
  • Логично разположение на важни елементи в горната част на страницата.
  • Интелигентно използване на празното пространство.

Технически аспекти

  • Семантично оформление (правилно използване на HTML5 тагове).
  • Alt тагове за изображения.
  • Ясна URL структура.
  • Коректна работа на вътрешните връзки.

UX фактори

  • Интуитивна навигация.
  • Ясна структура на сайта.
  • Няма дублирани страници.
  • Обмислени CTA (призиви за действие).

Добрият SEO дизайн е баланс между визуална привлекателност и техническа оптимизация. Дизайнерът трябва да може да създава красиви решения, които да бъдат ефективни от гледна точка на оптимизацията за търсачки.

Виж още: 12 най-често срещани грешки в UX, които уеб дизайнерите правят

Втори аспект, на който е посветена тази публикация:

SEO ръководство, което да ти помогне да научиш SEO от гледна точка на уеб дизайнер, за да продаваш услугите си по-успешно

Kлючовите SEO точки:

Основни точки за продажба

Мобилна оптимизация е едно от най-важните условия. Google дава предпочитание на мобилни сайтове. Можеш да подчертаеш пред клиента, че твоят дизайн е създаден с мисъл за мобилни устройства от самото начало. Това пряко влияе върху класирането при търсене.

Скорост на уебсайта

Кажи на клиента, че вземаш предвид теглото на изображенията и ги оптимизираш. Обясни как твоят дизайн насърчава бързо време за зареждане. Подчертай че скоростта влияе върху преобразуването и класирането в търсенето.

Задържане на потребителите

Обясни как твоят дизайн намалява степента на отпадане. Разкажи за удобната навигация и структура. Подчертай важността на първите впечатления за SEO.

Търговски фактори

Обясни как си направил правилно поставяне на контакти и CTA, обмислени продуктови карти, удобна поръчка.

При продажба на услуги

  • Говори на езика на предимствата: „Този ​​дизайн ще помогне на вашия сайт да се класира по-високо при търсения с…“ „Ще увеличим времето на сайта с…“
  • Подкрепи думите си с числа: „Google изисква зареждането на страницата да отнеме до 3 секунди…“ „67% от потребителите напускат неотзивчиви сайтове…“
  • Дай примери: покажи успешни случаи, демонстрирай A/B тестове, използвай топлинни карти.
  • Обясно техническата част на прост език: „Семантичното оформление помага на търсачките да разберат по-добре вашия сайт…“ „Адаптивният дизайн автоматично се адаптира към всеки екран…“
При продажба на услуги
При продажба на услуги, източник Freepik

Когато общуваш с клиент

Извърши одит на съществуващ уебсайт:

  • Покажи текущи проблеми.
  • Предложи конкретни решения.
  • Обясни как това ще се отрази на продажбите.
  • Съсредоточи се върху ROI: Обясни как дизайнът влияе върху преобразуването. Покажи връзката между използваемостта и продажбите. Подчертай дългосрочните предимства на качествения дизайн.

Виж още: 5 причини защо един дизайнер трябва да учи маркетинг

Как бързо да научиш SEO за уеб дизайнери в 10 основни стъпки

Днес ще ти обясня в 10 стъпки как точно научих SEO до степен, която ми помага в лично моята дейност и какво трябва да направиш, ако искаш да научиш тази дисциплина. Изучаването ѝ е наистина полезно за не само за блогъри и консултанти, но и за всички уеб дизайнери, които искат да увеличат тяхната възприемана стойност и да продават уебсайтове на по-изгодни за тях цени. Както и да предоставят услуга, която да е много полезна за клиента. Услугата ще бъде по-видима в търсачките, което ще доведе до трафик, контакти с клиенти и т.н.

​От теория към практика е най-ефективният подход.

1. Изучавай основата на SEO и прилагай веднага изученото

Първото нещо, което трябва да направиш, за да научиш как да правиш SEO, е да придобиеш умения и да разбереш основните концепции на тази дисциплина. Някои от тях:

Какво е SEO: Оптимизация на съдържанието за по-добро позициониране в търсачките.

Как работят търсачките: Разбери и изучи как Google обхожда, индексира и класира, алгоритми като PageRank, качествено съдържание и EEAT.

Основни SEO елементи: keywords – ключови думи, ​мета тагове, backlinks (обратни връзки), SERP (​Search Engine Results Pages – ​страници с резултати от търсачката), структура на сайта, скорост и качествено съдържание. ​Този речник ще ти бъде полезен по време на учебното ти пътуване.

Препоръчителни ресурси:

​Трябва да научиш как работи изследването на ключови думи, как работи динамиката на SEO. Искам да обърна внимание на една от грешките, които често се виждат. Това е объркването на SEO със SEO on-page. Правенето на SEO не означава поставяне на описанието на заглавието h1, което е малка част от SEO. Оптимизацията за търсачките е много повече.

2. Работи по истински проект

​Най-важното нещо, ако искаш да научиш как да правиш SEO, е незабавно да започнеш да тренираш с твой пилотен реален проект. Тъй като SEO не е точна наука, а е в постоянна динамика. Google продължава да актуализира. Вече имаме и голямото влияние на изкуствения интелект (ИИ) върху търсачките. Има някои ключови принципи, които трябва да се следват, за да се минимизират бъдещи рискове. Ако не се опитваш да търсиш преки пътища и трикове ​и вършиш качествена работа, твоето оптимизиране за търсачките ще бъде в стабилната зона.

Работи по истински проект
Работи по истински проект, източник
Freepik

3. Работи върху сайт с история

Можеш да научиш всичко, като работиш върху реален проект – свой личен сайт. Създай свой сайт и се опитай да го оптимизираш. Хубаво е да работиш върху сайт с история. Сайт, който има достатъчно съдържание и можеш да наблюдаваш как с промяна и оптимизиране на това съдържание успяваш да увеличиш неговата видимост в търсачките.

​Вземи уебсайтовете на някои клиенти и ги помоли да ги настроиш. Оптимизирай SEO не само на началната страница.

​Оптимизирай и дизайна на сайта за SEO:

Осигури логична, йерархична структура на сайта, улесняваща навигацията както за потребителите, така и за търсачките. Използвай прости и описателни URL адреси.

Провери дали твоят сайт е удобен за мобилни устройства.

Опитай се да постигнеш осезаеми резултати на вече съществуващи сайтове. По-лесно е да постигнеш резултати на сайтове, които вече имат история, които вече имат съдържание, които вече имат някакъв трафик, отколкото да вземеш уебсайт с нов домейн без съдържание и да го индексираш.

​Използвай инструменти като Google Analytics и Google Search Console, за да наблюдаваш ефективността на твоя сайт и да правиш съответни промени въз основа на събраните данни

Това е третата стъпка: оптимизирай сайтове, които вече са напред със съдържанието си. Ако нямаш под ръка такива, създай свой сайт, напълни го с качествено съдържание и се опитай да го оптимизираш.

4. ​Използвай професионални инструменти като Surfer Seo

​Научи как се прави проучване на ключови думи.

​Използвай професионални инструменти като​ Ubersuggest и Surfer Seo – разширение за Chrome, което ти позволява да търсиш ключова дума, когато извършваш просто търсене в Google. Изтегли Surfer Seo и виж ключовите думи на твоя сектор. ​Създай списъци с ключови думи. Проучи какви ключови думи използват твоите конкуренти. Виж колко търсения показва ​Surfer Seo?

След като разбереш, че има 50 търсения за създаване на уебсайтове създай уеб страница на твоя сайт с тази ключова дума. Направи съдържание, което може да се хареса, което може да бъде полезно за тези хора. Това е стратегическото SEO.

5. SEO формирането ти трябва да е постоянно и да търсиш напреднали стратегии

Намери SEO учител, защото ако правиш нещата сам, без да имаш опит и посока, рискуваш да загубиш много време.

​SEO непрекъснато се развива. Проучвай най-новите тенденции. Следвай блогове като SEMrush, ​Search Engine Journal, Backlinko, Moz и др.

Посещавай уебинари и онлайн курсове, за да повдигнеш нивото си. ​ Посвещавай 1-2 часа на ден, за да следиш търсачките, да научиш и практикуваш SEO.

6. Фокусирай се върху съдържанието и трафика

Фокусирай се върху създаването на съдържание, и върху дискусии, които да прихваат търсенето от страна на трафика.

Можеш да активираш блог и да създаваш статии. Когато отговаряш на определени въпроси, всъщност ще правиш своето проучване на ключовите думи.

Например, ако някой търси как да не попада в измами с уеб агенции, можеш да направиш статия в блога, където обясняваш как да не се попада в такива измами.

Друго много важно нещо, е изграждането на връзки. За да научиш какво представлява изграждането на връзки, трябва пак да се обърнеш към основите на SEO.

Oсвен всички тези дейности на своя сайт, важно е други сайтове да го споменават, да се свързват с него. Тогава Google разбира, че твоят сайт е важен, защото ако толкова много други сайтове говорят за него, поставят връзки към страници от него. Това означава, че ресурсът, който препоръчват, е качествен. Важно да имаш външни връзки, както е важно вътрешно съдържанието му да е добре свързано помежду си по съгласуван начин. Логично, колкото повече са тези връзки, толкова повече Google ти позволява да отиваш напред в позиционирането.

Използвай тези канали за позициониране:

  • Блог за органичен трафик.
  • Социални медии за видимост.
  • Реклами за бърз трафик.

7. Тествай проекти в различни сектори

SEO е също така въпрос на конкуренция. Има сектори с много по-голяма конкуренция, и сектори, в които тя е по-малка. Клиентите ти се опитват да позиционират уебсайтове в различни сектори. Ако успееш да позиционираш добре уебсайтове в различни сектори, ти ставаш още по-добър в SЕО. Това е много интересна услуга, която можеш да предложиш на клиентите си.

8. Стратегическо SEO, не само SEO on-page

​Трябва да има стратегия на ниво съдържание, трябва да има стратегия на ниво страница, която да оптимизира шансовете за позициониране на твоя проект. Затова си задай тези въпроси

  • Кой, коя публика търси ключовите думи на твоя сектор, какво търси, какво пише в Google, когато търси?
  • Каква конкуренция има? Колко сайта има добре направени, оптимизирани, ​добре структурирани, добре позиционирани, с тази ключова дума?
  • Колко съдържание, което съответства на дадена ключова дума, имаш. Каква стойност предлагаш с него?
  • Твоите публикации добре ли са свързани помежду си?
  • Колко качествени връзки има от други сайтове, които водят към твоя сайт?

​Това лесно може да се види с Google Analytics или с други SEO инструменти.

9. Приложи всичко веднага върху реални проекти

Опитай се да приложиш всички тези въпроси на практика в реален твой проект. Заеми се със създаването на качествено съдържание за всяко от тези неща, които ти описах, и ще видиш, че сайтът ти ще започне да расте особено ако не е сред голяма конкуренция.

Виж още: Правила за използваемост в работата на дизайнера (usability)

​10. Мащабиране: предложи услуги SEO на своите клиенти

След като си научил много и имаш положителни резултати, можеш да предложиш тези резултати, тези услуги на своите клиенти. Можеш да продаваш повтаряща се услуга, която ще ти позволи да излезеш от колелото на уеб дизайнера. Ще имаш нови сайтове, които да поддържаш или да правиш, ще имаш повтарящи се приходи от клиенти. Ако сайтът е направен добре, той конвертира.Това означава, че твоята работа е още по-полезна за клиента, защото му носи резултати.

​Като следваш тези стратегии, можеш бързо да овладееш SEO и ефективно да го интегрираш в кариерата си в уеб дизайна, като даже я мащабираш.

Виж още: 33 изключително полезни разширения на Chrome за уеб разработчици

Ако ви е харесала публикацията, споделете я:

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.