Как мога да защитя акаунта си във Facebook от хакери през 2025 г.?

От поредицата за опасностите към Facebook акаунта и защитата му

През 2025 г. онлайн сигурността е по-важна от всякога. Facebook продължава да бъде една от основните цели на хакерите, особено поради огромната личната информация, която съдържа. Дори и към моя блог са идвали искания да помогна да разбият акаунт на приятел/-ка или съпруг/-а. Без дори да съобразяват, че това е незаконно. Затова въпросът за защита на ​акаунта си във Facebook от хакери е винаги важен.

Независимо дали използваш социални медии за работа или просто, за да поддържаш връзка с приятели и семейство, е от съществено значение да защитиш акаунта си. В тази статия обяснявам стъпка по стъпка как да го направиш по прост и ефективен начин.

Нека най-напред да ти изброя заплахите за Facebook акаунта, които все още не са загубили силата си.

Как мога да защитя акаунта си във Facebook от хакери през 2025 г.?
Как мога да защитя акаунта си във Facebook от хакери през 2025 г.?

Основните техники, използвани от хакерите

Съдържание
  1. Основните техники, използвани от хакерите
  2. Как мога да защитя акаунта си във Facebook от хакери през 2025 г.?
  3. ​Софтуер и действия в случай на хакерска атака
  4. Заключение

1. Фишинг и социално инженерство

Фишингът остава една от най-разпространените и опасни техники. Атаките се развиха, за да станат изключително сложни:

Целеви фишинг (​spear phishing) – са персонализирани съобщения, които изглеждат така, че идват от приятели, семейство или колеги.

Клониране на страници за вход – са перфектни копия на страница за вход във Facebook, които ще уловят въведените идентификационни данни и ще ги изпратят на поръчителя.

Злонамерени QR кодове – това са кодове, които пренасочват към фишинг сайтове при сканиране.

Спешни съобщения – най-често използвани – фалшиви известия, които предупреждават за проблеми с акаунта и изискват незабавно реагиране и незабавен достъп, т.е. кликване на предложен от хакера линк.

2. Атаки с груба сила (brute force attack) и пълнене на идентификационни данни (credential stuffing)

С нарастването на изчислителната мощност, атаките, които опитват хиляди комбинации от пароли, станаха по-ефективни. Ето някои примери:

Пълнене на идентификационни данни (​credential stuffing) е използване на изтекли идентификационни данни от други услуги за влизане във Facebook.

Пръскане с пароли (​password spraying) са опити с общи пароли на много различни акаунти.

Персонализирани речници – много неприятно – създаване на списъци с пароли въз основа на личната информация на жертвата. Още по неприятно става, ако човекът е разказвал надълго и нашироко за личния си живот.

3. Злоупотреба с възстановяване на акаунт

Системите за възстановяване могат да се използват за:

Смяна на SIM – ето как – прехвърляне на телефонния номер на жертвата към SIM, контролирана от нападател, за получаване на кодове за потвърждение.

Манипулиране на реакцията на сигурността чрез търсене на лична информация в социалните медии за отгатване на отговорите.

Прихващане на код за нулиране – достъп до имейл кутията на жертвата за получаване на връзки за нулиране.

4. Зловреден софтуер и кийлогъри

Зловреден софтуер, предназначен да краде информация:

Троянски коне в браузъра са злонамерени разширения, които улавят въведените идентификационни данни. Обикновено браузърите реагират и блокират такива разширения или предлагат да ги деинсталираш.

Усъвършенствани Keyloggers – програми, които записват не само въведеното, но и екранни снимки и активност на мишката.

Мобилен злонамерен софтуер – приложения, които изглеждат легитимни, но прихващат Facebook известия и 2FA кодове.

5. Атака на API и атаки на сесии

По-усъвършенствани методи, които използват технически уязвимости:

Отвличане на сесия чрез кражба на сесийни бисквитки за влизане без идентификационни данни.

Man-in-the-middle – човек в средата – прихващане на комуникациите между потребителя и сървърите на Facebook.

Злоупотреба с API – използване на уязвимости в програмните интерфейси.

Виж още: Как може да бъде хакнат Facebook профил (през 2025)

Как мога да защитя акаунта си във Facebook от хакери през 2025 г.?

Как мога да защитя акаунта си във Facebook от хакери
Как мога да защитя акаунта си във Facebook от хакери

​Защитата на акаунта си във Facebook през 2025 г. изисква комбинация от строга цифрова хигиена, осведоменост за поверителността и проактивно използване на функциите за сигурност на Facebook. Ето кои са най-ефективните стъпки, които трябва да предприемеш:

Използвай силна и уникална парола

  • Създай парола, която е дълга поне 12 символа и включва комбинация от главни и малки букви, цифри и символи.
  • Избягвай да използваш името си, електронната си поща или общи думи и никога не използвай повторно паролата си за Facebook в други сайтове или услуги.
  • Помисли за използването на реномиран мениджър на пароли, за да генерираш и съхраняваш сложни пароли по сигурен начин.
  • В алтернатива на ​мениджър на пароли, от който също могат да изтекат пароли, си създай собствена формула за създаване на парола за всеки вход, която да не е възможно да забравиш.

Активирай двуфакторното удостоверяване на автентичността (2FA)

  • Включи функцията 2FA, така че влизането в системата от ново устройство да изисква еднократен код, което добавя допълнително ниво на сигурност.
  • Използвай личния си телефонен номер или приложение за удостоверяване за 2FA и избягвай да споделяш този достъп с други лица.

За да активираш 2FA:

На работния плот:

Кликни върху профилната си снимка–>Настройки и поверителност–> Настройки–>Метацентър на акаунта–>Вижте повече в Центъра на акаунта–>Парола и защита–>Двуфакторно удостоверяване–> Изберете акаунта си–>Ще ти бъде изпратен код до имейла, с който си се записал във Facebook. Избери метода за удостоверяване (напр. приложение за удостоверяване, ключ за сигурност или SMS код за възстановяване). Ако избереш ​приложение за удостоверяване, ще ти бъде дадена възможност да го активираш с код с цифри или с QR. След това обратно от приложението за удостоверяване ще получиш код, с който да се впишеш във Facebook и с това процедурата е приключена.​

Вижте още в център за акаунти
Вижте още в център за акаунти
Двуфакторно удостоверяване
Двуфакторно удостоверяване
Приложение за удостоверяване
Приложение за удостоверяване

В мобилните приложения:

Докосни кръглата икона със снимката си и три хоризонтални линии–>Превъртете надолу–>Настройки и поверителност–>Настройки–> Метацентър на профила–> Вижте повече в Центъра на профила–> Парола и сигурност–>Двуфакторно удостоверяване–>Изберете профила си–>Изберете метод.

Важно е, също така, да настроиш резервен метод, като например приложение за удостоверяване или ключ за сигурност, за да избегнеш блокиране на акаунта си.

Настройване на предупреждения за влизане

Активирай известия за неразпознати влизания, за да бъдеш незабавно предупреден, ако някой се опита да получи достъп до профила ти от ново устройство или местоположение.

Иди на снимката на профила си –>Настройки и поверителност–> Настройки–>Метацентър на профила–>Вижте повече в Центъра на профила–>Парола и сигурност–>Сигнали за достъп–>Изберете профила си–>Изберете къде да получавате сигналите (имейл, известия или и двете).

Докосни иконата на профила–>Превъртете надолу–>Настройки и поверителност–>Настройки–>Метацентър на профила–>Вижте повече в Центъра на профила–>Парола и сигурност–>Сигнали за достъп–>Изберете профила си–>Изберете метода.

Преглед и ограничаване на достъпа до приложения на трети страни

Редовно проверявай кои приложения и уебсайтове имат достъп до профила ти във Facebook и премахвай тези, които вече не използваш или на които нямаш доверие.

Бъди предпазлив, когато даваш разрешения на нови приложения, особено на тези, които искат широк достъп до твоите данни.

Регулиране на настройките за поверителност

Настрой публикациите си, списъка с приятели и информацията в профила си така, че да са видими само за приятели или дори само за теб.

Използвай инструмента за проверка на поверителността на Facebook, за да прегледаш кой може да вижда информацията ти, да ти изпраща заявки за приятелство и да те намира чрез търсене.

Внимавай със съмнителни връзки и съобщения

Не кликвай върху връзки и не изтегляй прикачени файлове от непознати или ненадеждни източници, дори ако изглежда, че идват от приятели.

В случай на съмнение, пиши на приятеля си, за да провериш информацията.

Внимавай за опити за фишинг, като например фалшиви страници за влизане или спешни съобщения, в които се искат твоите идентификационни данни.

Поддържай софтуера си актуализиран

Редовно актуализирай операционната система, браузъра и приложението на Facebook на своето устройство, за да отстраниш уязвимостите в сигурността. Изтегляй актуализации само от официални източници.

​Използвай практики за безопасно сърфиране

Влизай във Facebook чрез сигурни и надеждни мрежи. Ако ползваш често обществени Wi-Fi мрежи, си помисли за използване на VPN услуга за криптиране на интернет трафика.

Бъди избирателен/-на при заявките за приятелство

Особено е важно за жени и момичета, защото Facebook е пълен със скамери. Виж тази моя публикация за скамерите, какво представляват този вид измамници и какви са техните цели.

Приемай заявки за приятелство само от хора, които познаваш. Хакерите често създават фалшиви профили, за да спечелят доверието ти и да получат достъп до данните ти. ​

Не приемай искания за приятелство от непознати, тъй като те могат да получат достъп до личните ти данни или да ги използват за измамни цели, например за социално инженерство.

Редовно преглеждайте активността на профила

Проверявай профила си за непознати публикации, съобщения или влизания. Премахни подозрителните сесии и смени паролата си, ако нещо изглежда не на място.

​Софтуер и действия в случай на хакерска атака

Защити устройството си с добър антивирусен софтуер, за да го предпазиш от зловреден софтуер.

Ако акаунтът ти е хакнат, незабавно смени паролата си, докладвай за инцидента на Facebook чрез страницата за докладване на хакнат акаунт и информирай приятелите си, за да ги предпазиш от попадане в капани.

Виж още: Акаунтът ми във Facebook е хакнат? Какво да правя?

Заключение

Като следваш тези стъпки, можеш значително да намалиш риска от хакване на профила ти във Facebook и да запазиш личната си информация в безопасност през 2025 г.

62% от потребителите на Facebook се сблъскват с измами всяка седмица, което подчертава значението на тези мерки за сигурност. Хакерите често целят да откраднат лична информация, да разпространят зловреден софтуер или да използват профил за кражба на самоличност, поради което е важно да следваш тези практики, за да защитиш профила си през 2025 г.

Ако ви е харесала публикацията, споделете я:

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.