Блог за уеб технологии, маркетинг и SEO, мотивация и продуктивност
Новият бюлетин с допълнителни теми за личностно развитие #25
Поставете си цели, запишете ги на хартия, в Word или в блог. Основното е те да са ясни, разбираеми и измерими. Ако си поставите цел, можете или да я постигнете, или не. Ако не я поставите, тогава няма никакви възможности за постигането ѝ.
– Павел Дуров, създателят на Telegram
Приятна и успешна седмица,
Това е бюлетинът в понеделник на ivytechnoweb.net и днес искам да говоря с теб за една грешка, която според мен правят 80% от хората.
Как се виждаш проектиран в бъдещето? Усещаш ли, че животът ти се подобрява всяка година? Отиваш ли в тази посока, където искаш да бъдеш след 5-10 години? Имаш ли цел, включително за сигурни, активни, приятни, здрави старини? Или всичко се разпада и всяка година става все по-зле или „въобще никак“?
Прогнозираш ли бъдещето си въз основата на общата тенденция на много „КАК“, които вече знаеш, без първо да се запиташ „КАКВО“ наистина искаш и „ЗАЩО“ го искаш.
Най-важната грешка, която допускаме, когато говорим за цели е, че не знаем какво са цели.
През последните години, четейки много постове в социалните мрежи, от чатове, разговори и т.н. забелязах, че 80% от хората в действителност дори не знаят какво всъщност е цел.
Ще ти дам няколко примера:
Грижата за твоето здраве НЕ е цел:
тя е ценност.
Да успееш да установиш самодисциплина НЕ е цел:
това е черта на характера.
Да се освободиш от токсични приятели НЕ е цел:
това е добро намерение.
Бягането НЕ е цел:
то е страст.
Събуждането в 6 всяка сутрин НЕ е цел:
това е навик.
Желанието да четеш по една книга всяка седмица НЕ е цел:
това е желание.
Следването на програма за обучение НЕ е цел:
това е план.
Изучаването на един програмен език, с който да се подготвиш за бъдеща професия до 30 юни: да, това е истинска ЦЕЛ.
Накратко, целта е двоично1 желание със срок на валидност.
Целта е тясно свързана с нашите ценности и ги отразява, укрепва чертите на характера ни и подхранва страстите ни.
Освен това, целта никога не е просто добро намерение: за да я постигнем, всъщност се нуждаем от ясен план и точни навици.
Е, надявам се, че си намерил този мини-урок за истинската природа на целите, полезен.
- двоичен, буквално означава „стойност 0 или 1“. С други думи, след като достигнем дата X, трябва да знаем със сигурност дали сме постигнали целта или не. Ето защо „следването на програма за обучение“ не е цел, докато „изучаването на един програмен език до 30.06“ е цел. ↩︎
Дигитални инструменти на седмицата
1. AITable.ai, алтернатива за Airtable за проекти, задачи и данни.
Безплатен за лична употреба.
Линк: https://aitable.ai/
2. Създавайте мини видеоклипове в GIF формат (без звук), като записвате екрана на вашия компютър.
100% безплатно
Идеално за обучение, ситуации на обслужване на клиенти, където трябва да покажете кратки последователности от стъпки, които да изпълните.
Линк: https://gifcap.dev/
Показване: https://www.youtube.com/watch?v=DhwIl5hUSgA
3. С този изкуствен интелект можете да създавате векторни изображения, икони и други и да ги изтегляте за незабавна употреба.
Безплатна версия.
Линк: https://www.recraft.ai/
Нови публикации в ivytechnoweb.net
1. Как да намериш вдъхновение и клиенти в Pinterest – ръководство за начинаещи и не само за тях. Да се запознаем по-подробно с Pinterest чрез това задълбочено ръководство.
2. Моделът на SWOT анализ, обяснение какво представлява и за какво служи, примери и шаблон за безплатно изтегляне. SWOT анализът е рамка, която оценява силните, слабите страни, възможностите и заплахите на бизнеса. Акронимът ‘SWOT’ означава тези четири фактора. Извършването на SWOT анализ може да ти помогне да вземеш по-добри бизнес решения.
3. Как да редактираш и други действия с PDF файл онлайн: 15 инструмента решаващи задачи с PDF. Сред толкова много инструменти онлайн за работа с PDF файлове се объркваш. Ето, поставям малко ред в нещата.
4. Пирамидата на Минто – силна теза чрез изграждане на убедителни аргументи. Една особено ефикасна рамка за създаване на текстови и публични презентации, както и на доклади и други документи – ще ти разкажа за Принципа на Пирамидата на Минто.
Някои интересни заглавия тази седмица
1. Ще спадне ли трафикът от търсачките с 25% до 2026 г.?
Ще спадне ли трафикът от търсачките към вашия уебсайт с 25% до 2026 г. в резултат на възхода на двигателите за генеративни AI отговори? Това прогнозира Gartner, фирма за технологични изследвания и консултации.
Прочети още: https://searchengineland.com/search-engine-traffic-2026-pred…
2. Google обявява сделка за показване на повече съдържание на Reddit
Google обяви сделка с Reddit за получаване на достъп в реално време до цялото си съдържание, така че Google да може да показва още повече съдържание на Reddit, отколкото вече прави, и да получи достъп до цялото си съдържание за обучение на модели.
Прочети още: https://www.searchenginejournal.com/google-announces-deal-to…
3. OpenAI ChatGPT тества функция за памет
OpenAI обяви, че пуска тест на ChatGPT памет, нова функция, която запомня минали разговори, за да научи потребителските предпочитания, запомня стилове и тонове и предпочитания за формат.
ChatGPT постепенно се подобрява с времето, тъй като запомня всички чатове и премахва необходимостта от повтаряне на инструкции.
Прочети още: https://www.searchenginejournal.com/openai-chatgpt-is-testin…
Какво научих тази седмица (и какво видях)
Керамично изкуство на Бертоци и Казони, изложба в Дворец Тоцони, Имола, Италия.
Рока Сфорцеска е средновековен замък , който стои в центъра на град Имола в областта Емилия Романя, Италия. Представлява отличен пример за укрепена архитектура между Средновековието и Ренесанса.
Работата по изграждането на крепостта вероятно е започнала през 1332 г. Сградата е построена върху останките на съществуваща преди това кула, датираща от 11 век.
През 15-ти век замъкът е адаптиран към новите защитни системи, изисквани от оръжията, които се появяват по това време, под ръководството на Джан Галеацо Сфорца.
Комплексът е реставриран и през 1973 г. е отворен за обществеността като музей. В него се помещава колекция от керамика и колекция от оръжия, състоящи се от около шестстотин части, датиращи от 14-ти до 20-ти век .
В Рока се помещава престижна културна институция, Международната пиано академия «Срещи с Маестро» .
Забележка: Тук са пропуснати изображенията и някои други части, които съществуват в оригиналния безплатен бюлетин за абонати. Абонирай се, за да получаваш пълния бюлетин.