Нека да разсъждаваме, дали SEO е мъртва и какво да предприемем

Има ли още значение SEO в класирането в търсачките, в намирането на търсената информация, или SEO е мъртва, да разсъждаваме.

Има много мнения напоследък, много повече от това, което се случваше през минали години, че оптимизацията за търсачките, SEO е мъртва, умряла, не служи за нищо и т.н.

Дали SEO е мъртва и какво да предприемем
Дали SEO е мъртва и какво да предприемем

Разбор на това дали SEO е мъртва

1. Техническата част

​Цялата част, която се занимава с работата върху сайта откъм код, ​оптимизацията на кода и въвеждането на всички технически елементи, които са необходими, за да се направи страницата по-четивна за обхождащия я робот, е извън дискусия. Тя е предпоставка, задължение, а не избор.

После, ​структурата на сайта, управлението на таговете, адаптивният дизайн и всички онези незаменими елементи, които трябва да бъдат „разбрани“ от двигателите на търсачките – остава в основата на онлайн видимостта.

​Ето – отзивчивостта за всички цифрови медии. Или го правим, или сайтът дори не съществува в индексите на която и да е търсачка.

2. Опаковката на съдържанието на уеб страницата

Опаковката на съдържанието на уеб
Опаковката на съдържанието на уеб

​След това да видим големия въпрос с опаковането на съдържанието на уеб страницата.

Заглавието, ​SEO заглавието, подзаглавията на страниците и „говорещият“ URL адрес все още са фактори, за които трябва да се погрижим, ако искаме страницата ни да бъде прочетена от търсачката, ​ да не говорим за позициониране.

3. Съдържание

И стигаме до съдържание. Тук може би е болезнената тема. В добавка към начина, по който се отнасяме към връзките, вътрешни и външни.

Според мен, именно тук SEO се е променила, а не е умряла. Защото техниката, с която някои са опаковали досега съдържанието, не е достатъчна. По-точно, вече не е достатъчна, за да накара страниците да се „класират“ по намерението на потребителя за търсене. Тоест, по начина, по който потребителите „съобщават“ своите нужди, желания и цели на търсачката.

Виж още: Ако някой иска да започне да работи като SEO специалист, трябва да започне практика без инструменти

Коя част от SEO е мъртва?

Трябва да кажа предварително, че за много заявки за търсене органичният трафик намалява много като цяло, просто защото Google постепенно губи потребители и търсения. Това е особено чувствително за информационни заявки и по-специално по отношение на света на блоговете.

​Блоговете работят много по-зле от преди, защото не забавляват, не са вече толкова интересни.

​Според мен не SEO е мъртва, а определен начин на интерпретиране на намеренията за търсене, въз основа на които се опитваме да получим позициониране. Онази техника, при която целта е да се „покрие“ колкото се може повече семантичното поле на намерението за търсене с разработване на съдържание, се е променила в голяма степен и за определени бизнес модели.

​Оставям настрана целия въпрос за изграждането на връзки. Той очевидно е решаващ, но е свързан с това, което искам да кажа тук.

Защо потребителят трябва да „чете“ моята страница, ако тя съдържа същата информация? В няма нова информация, спрямо намерението му за търсене. Умишлено имам предвид потребителя, а не търсачката. Защото това, което прави разликата, е потребителят, а не машината.

​Днешният потребител е по-взискателен, по-информиран. Той иска да намери изчерпателни отговори. Иска да открие нова гледна точка, добавена стойност. Ако попадне на страница, която повтаря същата информация, която вече е прочел другаде, той няма да продължи да чете. И в крайна сметка именно това поведение, наблюдавано от търсачките, ще определи крайното класиране.

SEO и изкуственият интелект

SEO и изкуственият интелект
SEO и изкуственият интелект

Някои дейности, като например извличането на страници (web scarping) на конкуренти, което в днешно време става много по-бързо с помощта на изкуствен интелект (AI), служат като индикация за предлагане на нещо повече от това, което може да се намери в интернет по отношение на намерението за търсене. Целта е винаги да се изпревари конкурентната страница в SERP по отношение на плътността на съдържанието.

Отдавна вече използваме AI не само за web scarping, но и за идеи и генериране на съдържание, за автоматизиране и много други задачи.

​Ние гледаме на AI като на инструмент, който да използваме за разработване на нашето съдържание, но не се замисляме достатъчно върху използването му от алгоритъма и върху придобитата му способност все още интерпретира и не да „разпознава“ намерението за търсене.

Този аспект на SEO оптимизацията се промени дълбоко, особено след последните актуализация, от която всички ние бяхме повече или по-малко засегнати. И то не само в отрицателен смисъл.

Точно тук AI, като инструмент за ​scarping и генериране на съдържание, често се разбира погрешно: той не трябва да се разглежда само като средство за „изкарване“ на повече съдържание за по-малко време, а като помощно средство за анализ на конкуренцията. Целта не е, да се копират конкурентите, а да се подобри преживяването на тези, които идват на нашия сайт. Да им се предложи нещо действително различно или в по-ясна, по-съпричастна форма, по-отговаряща на техните нужди. Ето защо, в крайна сметка печели потребителят. Двигателите на търсачките се опитват да „разберат“ (или по-скоро да интерпретират) какво всъщност иска потребителят.

SEO е мъртва или просто еволюира?

Онези, които смятат, че SEO оптимизацията е отживелица, вероятно имат предвид стария механичен метод на набиване на ключови думи и текстове, написани изключително за ботовете. Това е логика, която вече не е достатъчна.

Ако искаме да изпъкнем, трябва да се поставим на мястото на хората и да създаваме полезно, оригинално, съпричастно съдържание. За тази цел трябва да тълкуваме ролята на изкуствения интелект не само като „машина за съдържание“, но и като съюзник в разбирането на пазара, скритите въпроси и очакванията на нашата аудитория. В крайна сметка бихме могли да кажем, че SEO еволюира, за да отрази повишената цифрова осведоменост на потребителите и усъвършенствания капацитет за интерпретация на алгоритмите. От нас зависи да схванем новите нюанси. Необходимо е да създадем ad hoc стратегии и да продължим да експериментираме. Това е предизвикателство, което изисква непрекъснато проучване, анализ, експериментиране. Но все пак е вълнуващо пътуване. Докато има потребители с въпроси, SEO ще продължи да играе основна роля в начина, по който правим онлайн маркетинг.

Виж още: Каква е разликата между SEO, SEM и PPC?

Извод

​Проблемът не е в това, че SEO е мъртва или умира. Проблемът се крие във факта, че в днешно време потребителят вече не използва търсачките за информация, а пита AI и я получава почти мигновено. Вече не отива в Google и други подобни, защото 9/10 не намират това, което им трябва. Тук загиват повече търсачките, на които се основава част от традиционната SEO, отколкото SEO.

​​Казано по-просто, ако се фокусираме единствено върху уебсайта си, съставен от текст, изображения и видеоклипове, вероятно губим от поглед всички други начини, по които потребителите могат да получат достъп до информация. Ние още си мислим за производителност, а половината от потребителите, които се интересуват от нашия бизнес, правят проучвания в YouTube или TikTok. Блогът остава място за задълбочена информация, но само ако има в какво да се вникне. И най-вече ако потребителите са готови да го направят.

​В момента класическите фактори за значимост често изглежда се задействат от споменаването на марката.

Тази практика винаги е работила, но днес Google сякаш се движи повече от всякога на принципа на икономията, т.е. много по-бързо е да се улавят споменаванията и поведенческите сигнали, отколкото да се оценява реалното качество на уебсайтовете.

Това влияние върху класическите сигнали ще съществува поне докато качеството на SERP остава под въпрос.

Затова нека се опитаме да увеличим споменаванията.

Ако ви е харесала публикацията, споделете я:

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.