Блог за уеб технологии, маркетинг и SEO, мотивация и продуктивност
Силата на слабите връзки и лично брандиране
Създаването на онлайн лично брандиране има две основни цели. Първата е, да станеш видим. Втората е, да предадеш информация и сигурност в качествата ти на тези, които се интересуват от твоя професионализъм. Силата на слабите връзки е доказана многократно и се състои в това, да разшириш аудиторията си до кръгове, които не те познават, до хора, които имат достъп до информация, непозната за твоята група. Така че, ако търсиш работа, нови клиенти или инвеститори, е по-вероятно да ги намериш извън кръга на приятелите и познатите си. Да бъдеш избран и да вдъхнеш увереност на звената със слаби връзки не е лесно. Трябва да насочиш информацията за себе си към аспекти, вдъхващи увереност и солидни, доказуеми умения.
За да разбереш важността на слабите връзки най-напред виж
Какво представлява социалният капитал
Имаме различни личностни характеристики, които определят нашия успех:
- колко сме интелигентни,
- как упорито работим върху амбицията си,
- способността ни да работим в екип,
- презентационни умения,
- нашия етичен възглед,
- как са се оформили нашите цели
- и различни други личностни черти.
Със сигурност тези лични характеристики играят роля в определяне дали сме успешни или не. В допълнение към тези има и лични характеристики, стойност, създадена за нас като функция от социалните мрежи, в които сме се включили. Тази стойност се нарича социален капитал.
Известният френски социолог Пиер Бурдийо определя социалния капитал като съвкупността от действителни или потенциални ресурси, които са свързани с притежание на трайна мрежа от институционализирани връзки на общи познати или признание.
Това определение има три важни елемента:
- ресурси,
- действителни или потенциални,
- трайна мрежа.
Социалният капитал често зависи от позицията, която заемаш в различни социални и професионални мрежи, в които се намираш.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});Защо трябва да те интересува позицията ти в мрежата?
Имаше много интересни изследвания през последните тридесет години, които демонстрираха доста убедително, че хората, които заемат благоприятна мрежова позиция се радват на редица предимства. Например, те вероятно ще намерят по-добра работа по-бързо. Те вероятно ще бъдат повишени по-рано, вероятно ще сключват повече сделки, те вероятно ще получат по-високи оценки на представяне, по-добри участници в екипите, по-добри източници на иновации.
Виж още: Как да се популяризираме онлайн?
Но интересното е и, че хора, които заемат благоприятни позиции в мрежите, също вероятно ще бъдат по-успешни престъпници, те също са по-склонни да бъдат успешни в извършването на корпоративни измами (разбира се, не го препоръчвам).
Социалният капитал е обвързан със структурата на мрежата. Твърди се, че заемането на благоприятна позиция в мрежата е свързано с всички хубави неща, изброени по-горе. Може да се замисли човек:
- какво е да се заеме благоприятна позиция,
- защо дадена позиция е благоприятна и
- какви са механизмите, как ползите се натрупват на някой, който заема благоприятна позиция.
За да се разбере това трябва да се разберат три неща от теорията на мрежите:
- първо какво са силни и слаби връзки,
- след това какво е триадично затваряне
- и накрая – какво е локален мост.
Силата на слабите връзки
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});Кредитът, който даваме на конкретно лице, се основава на оценката на информацията, открита в момента, или на предишните познания, които имаме за самия човек. Марк Грановетър (американски социолог и професор в Станфордския университет) в книгата си „Society and Economy: Framework and Principles”обяснява, че:
Доверието се основава на знание или на изчисляване на интересите на другите.
– Марк Грановетър
Силата на слабите връзки (The Strength of Weak Ties – Mark S. Granovetter) е основополагаща статия в изучаването на социалните мрежи и е изключително известна в социологията като цяло. Документът повдига аргумента, че изследването на социалните мрежи може да бъде инструмент за изучаване на социологията. По-общо, повдига хипотеза за полезността на определени видове (т.е. слаби) връзки в определени ситуации и използва емпирични данни от проучване за търсене на работа, за да покаже стойността на слабите връзки в този случай.
Грановетър определя връзката (и нейната сила) като „комбинация от времевата продължителност, емоционалната интензивност, интимността (взаимното доверяване) и взаимните услуги, които характеризират връзката“.
Силни връзки срещу слаби връзки
Документът предполага, че съществува „триадично затваряне„, коeто гласи, че ако А и B са свързани и А и C са свързани, B и C също ще бъдат свързани. Това е особено валидно, ако връзките са силни между двама души.
Грановетър твърди, че някои връзки могат да действат като „локален мост„, който обхваща части от социалната мрежа и свързва иначе несвързани социални групи. Той обаче категорично твърди, че „никоя силна връзка не е мост“. Аргументът е, че ако някой е силно обвързан с някой друг, тези около неговата връзка също ще бъдат обвързани с него и връзките ще бъдат излишни. Грановетър твърди, че за разпространението в мрежата най-ценни са слабите връзки. Той също твърди, че проучванията на дифузията обикновено не са социометрични, а тези, които са, не характеризират вида на връзките.
Дейност по лично брандиране
Има очевиден проблем с придобиването на информация и когнитивни способности от хората, които вземат решения. Те, в случай на „слаби връзки“, ще надхвърлят рационалния избор и ще действат въз основа на информация, която е непълна или обусловена от внушения. Изправен пред тази слабост, ти изтъкваш себе си чрез солиден имидж и показване на данни, потвърждаващи твоя професионализъм.
Има две гледни точки относно изборите, които хората правят:
Икономистите твърдят, че хората преследват своите интереси, ръководени от количествено измерими и рационални стимули като разходи, технически характеристики или демонстрирани резултати.
Социолозите, от друга страна, са по-склонни да проследят причините за избора до социалната значимост, принадлежността към определен кръг или естетическите фактори.
Истината може би е някъде по средата. Изборът се определя от добрия компромис между тези две визии.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});В резултат, дейността по лично брандиране се състои във внимателно управление на всички възприемащи се елементи, които изграждат и връщат твоя образ на аудитория, която все още не те познава. Елементи, които се основават на реални данни, които трябва да демонстрираш, и „естетически“ възприятия, за които трябва да се погрижиш. Нужно е, за да потвърдиш солидността в съзнанието на тези, които търсят професионализъм като твоя. Въз основа на аудиторията, която искаш да достигнеш, и целта, която си поставяш, трябва да излезеш от кръга на твоите силни връзки и да изследваш нови връзки.Те ще бъдат привлечени чрез съдържание, което отговаря на нуждите им. Зарази ги с отлично присъствие и авторитет, който да бъде възприет.
Виж още: Речник на термините за брандиране и дигитален маркетинг
Заключение
Тази игра не работи, ако не дадеш солидна и последователна представа за себе си. Това означава твоят блог, твоето социално присъствие и информацията за теб да е ясна и лесно достъпна. Не можеш да привлечеш никого, ако не идентифицираш и не задоволиш нужди чрез професионално съдържание. Няма да можеш да го задържиш, ако избягваш връзката или не установиш обмен на взаимно доброжелателство с този, който се приближава.
Противно на това, което мнозина мислят, личното брандиране не се състои в показване със селфита и самонадеяни или самохвални нагласи. То е прихващане на тези, които се нуждаят от човек като теб, с полезна и уверяваща в професионализма информация.
Виж още: Мощният маркетинг на Louis Vuitton – ключ към успеха на престижния бранд