Как да разбереш дали твоят смартфон е бил хакнат?

Усещаш, че нещо в смартфона не е наред. Дали няма вируси? Ето един списък, по който да провериш.

От доста време насам смартфоните са в центъра на вниманието на хакерите по света. Има няколко причини, които правят мобилните ни устройства апетитна хапка за киберпрестъпниците. От една страна, смартфоните стават все по-мощни и производителни, следователно могат да се използват като компютри-зомбита в ботнет1 мрежи. От друга страна, всички данни, съдържащи се в паметта, могат да изкушат хакери, настроени за изнудване и заплахи от различен вид. Тук си, защото сигурно си задаваш въпроса: ​Как да разбереш дали твоят смартфон е бил хакнат и какво да правиш?

За щастие, хакнат смартфон предоставя безпогрешни признаци за своето „нарушаване на границите“. Просто трябва да ги разпознаваш, когато се появят, за да започнеш да действаш навреме и да предотвратиш по-големи проблеми.

​Ето списък с индикатори, които могат да предполагат възможно хакване:

Как да разбереш дали твоят смартфон е бил хакнат?
Как да разбереш дали твоят смартфон е бил хакнат?

Виж още: Опасностите от свързването с интернет през твоя интернет доставчик (ISP)

Изскачащи прозорци

Появата на реклами или изскачащи прозорци по време на нормална употреба на телефона може да показва наличието на рекламен софтуер.

​Ако започнат да се появяват изскачащи прозорци или рекламни прозорци или странни съобщения за сигурност, предупреждения за заразен смартфон, вече не трябва да си много спокоен. Почти сигурно е, че твоето устройство е хванало зловреден софтуер или вирус.

В никой случай не кликвай върху изскачащи прозорци. Обикновено това са „измами“, които ще те отведат да изтеглиш други злонамерени или платени приложения.

Неизвестни приложения

Ако забележиш приложения, които никога не си инсталирал, може да има проблем. Изтрий ги незабавно.

​Много неизвестни приложения може да съдържат злонамерен софтуер или рекламен, който е предназначен да краде лични данни или да генерира измамни приходи чрез натрапчиви реклами.

Например, в Google Play Store са открити злонамерени приложения, които се маскират като полезни услуги. А всъщност те консумират батерия и данни без съгласието на потребителя. ​Тези приложения могат да работят във фонов режим и да се активират след определен период от време. Това ги прави трудни за първоначално идентифициране.

​Злонамерените приложения често искат разрешения, които не са необходими за работата им. Например, дадена игра може да поиска достъп до SMS или регистър на обажданията. И ще е ясен предупредителен знак.

​Приложенията с достъп до функции Достъпност могат да извършват злонамерени действия, като извършване на банкови транзакции без съгласието на потребителя.

​Някои злонамерени приложения могат да скрият иконата си от началния екран или списъка с приложения. Така стават трудни за намиране. Ако забележиш увеличен разход на батерията или увеличени реклами, това може да е знак за злонамерено приложение, инсталирано на твоето устройство.

Ненормално потребление на данни

Значително увеличение на използването на данни може да означава, че злонамерено приложение работи във фонов режим.

​Хакнат смартфон може да бъде разпознат и по ясен спад в производителността. Ако устройството внезапно стане по-бавно, без да правил актуализация на системата напоследък или да си инсталирал други особено тежки приложения, то е много вероятно това се дължи на вирус, който експлоатира възможностите на устройството за негови цели.

Чрез проверка на потреблението на данни на мобилното ти устройство ще имаш яснота за здравното му състояние. Като влезеш в Настройки–>Връзки–>Използване на данни (или Мобилни данни, в зависимост от производителя на смартфона), можеш да провериш колко си използвал интернет връзката на мобилния си телефон. Внезапното и неоправдано увеличение на потреблението на данни може да се обясни и с инфекция със зловреден софтуер или хакерска атака. Те използват свързаността на устройството, за да откраднат снимки и други файлове, налични в паметта.

Ненормално потребление на данни
Ненормално потребление на данни, източник на снимката Freepik.

Батерията се изтощава бързо

Ако батерията ти се изтощава по-бързо от нормалното, това може да се дължи на шпионски софтуер, работещ във фонов режим.

​Увеличеното използване на данни също е пряко свързано с увеличеното потребление на батерията, която ще се разрежда по-бързо от необходимото. За да провериш за необичайно поведение, отвори настройките на телефона и докосни Батерия–>Използване на батерията (или върху графиката за зареждане и разреждане, която се появява в горната част на екрана). Ако графиката има аномална тенденция и се появяват странни елементи в списъка с приложения, които са използвали най-много батерията, тогава може да има зловреден софтуер, който използва заряда на устройството за собствени цели.

Батерията се изтощава бързо
Батерията се изтощава бързо

Подозрителни съобщения или обаждания

Ако получаваш странни съобщения или забелязваш, че смартфонът ти изпраща съобщения без твое съгласие, е ясен знак за хакерство.

​Подозрителните съобщения или обаждания може да са признак за вирус или зловреден софтуер на твоя смартфон. Тези типове кибератаки, известни съответно като ​смишинг (​SMS фишинг) и ​вишинг (​гласов фишинг), са обичайни методи, използвани от престъпниците за компрометиране на сигурността на устройството и получаване на чувствителни данни.

​Фишинг чрез SMS – механизъм за атака

Смишинг включва изпращане на измамни SMS съобщения, които изглежда идват от доверени източници, като банки, доставчици на услуги или известни компании. Тези съобщения често съдържат връзки, които, ако бъдат кликнати, могат да отведат до злонамерени уебсайтове, предназначени да откраднат лична информация или да инсталират зловреден софтуер на твоето устройство.

Например: съобщение може да ти изпрати предупреждение, свързано с проблем с банковата ти сметка и да те покани да кликнеш върху връзка, за да разрешиш проблема.

Някои, инсталирани в следствие на този тип измама, злонамерени програми могат да изпращат съобщения до премиум номера, генерирайки такси за вас без вашето съгласие.

​Фишинг чрез телефонни обаждания – механизъм за атака

Вишинг включва телефонни обаждания от измамници, представящи се за представители на законни компании, като банки или технически услуги. Целта е да се убеди жертвата да предостави лична информация или да извърши злонамерени действия, като например изтегляне на злонамерени приложения.

Бавна производителност

​Ако смартфонът ти е е по-бавен от обикновено, може да има стартиран злонамерен код.

​Бавната работа на смартфона може да бъде причинена от различни фактори, вариращи от натрупване на неизползвани приложения до по-сложни хардуерни и софтуерни проблеми.

Но винаги бавната работа на смартфона трябва да бъде тревожен знак.

Често е показателна за наличието на вируси или зловреден софтуер. Този злонамерен софтуер може да повлияе негативно на функционирането на устройството, причинявайки забавяне и други проблеми.

​Зловреден софтуер може да изпълнява неоторизирани процеси във фонов режим, консумирайки системни ресурси като CPU и RAM. Тези процеси могат да включват предаване на данни към отдалечени сървъри или извършване на злонамерени операции, оставяйки по-малко ресурси достъпни за легитимни приложения. Това води до цялостно забавяне на устройството. Приложенията замръзват или реагират бавно.

​Прегряване на устройството

Ако смартфонът ти стане необичайно горещ по време на нормална употреба, това може да се дължи на злонамерени процеси, работещи във фонов режим. Прегряването често е знак, че устройството работи твърде усилено, за да се справи с операциите, изисквани от злонамерения софтуер.

Виж още: Телефонът прегрява, как да го охладим и да спестим батерия, 9+ приложения за целта

Внезапно рестартиране

Ако твоето устройство се рестартира или изключи без причина, това е тревожен знак.

​Внезапното рестартиране на смартфон може да бъде ясен знак за наличието на вирус или зловреден софтуер. Тези аномални събития могат да компрометират потребителското изживяване. Също така могат да показват по-сериозни проблеми, свързани със сигурността на устройството.

​Както писах по-горе, зловреден софтуер може да изпълнява фонови процеси, които консумират прекомерно ресурси на устройството, като CPU и RAM. Това претоварване може да доведе до неизправности, включително неочаквано рестартиране или системни сривове. Например, троянските коне могат да променят операционната система, за да позволят отдалечен достъп, причинявайки нестабилност.

​Някои ​видове злонамерен софтуер, като рансъмуер (​ransomware) могат да блокират твоето устройство и да го принудят да се рестартира, за да задействат предупредителни екрани или съобщения за откуп. Това поведение има за цел да изплаши потребителя да следва инструкциите на нападателя.

​Компрометираните приложения могат да причинят конфликти в операционната система, водещи до сривове и рестартирания. Легитимните приложения, които са били заразени със зловреден софтуер, могат да се държат хаотично, причинявайки нестабилност на устройството.

Внезапно рестартиране
Внезапно рестартиране, източник на снимката Freepik.

Неочаквани опити за достъп до акаунти

​Неочакваните опити за достъп до акаунта могат да бъдат тревожен знак за компрометирана сигурност на акаунта, често свързана с вируси или зловреден софтуер. Тези опити се проявят по различни начини и показват злонамерена дейност.

​Много онлайн услуги изпращат известия, когато е направен опит за влизане от неразпознато устройство или местоположение. Тези известия имат вид на предупредителни съобщения чрез имейл или SMS, информирайки потребителя, че подозрителен опит за влизане е блокиран.

Получаването на искания за повторно задаване на парола, които не си изпълнил, може да е ясен знак за компрометиране. Хакерите често се опитват да получат достъп до акаунт, като изпращат заявки за нулиране на парола и след това се опитват да влязат с новата парола.

Свързани рискове

Кражба на самоличност. Ако хакер получи достъп до твой акаунт, той може да събере лична и финансова информация и да я използва за измама или кражба на самоличност.

Компрометиране на данни. Хакерите могат да получат достъп до чувствителни документи, имейли и друга поверителна информация, причинявайки значителни щети.

Зловреден софтуер и вируси. Неочакваните опити за влизане може да бъдат придружени от злонамерен софтуер, предназначен да събира информация или допълнително да компрометира сигурността на устройството.

Антивирусни известия

Ако получиш предупреждения от твоята антивирусна програма за заплахи, важно е да обърнеш внимание и да предприемеш съответните действия.

В следващата публикация ще ти покажа какво да направиш, ако твоят смартфон е бил хакнат

  1. Ботнет (на английски botnet; произлиза от думите робот и мрежа) е компютърна мрежа, състояща се от множество хостове, работещи с ботове – автономен софтуер. Най-често бот в ботнет е програма, която е тайно инсталирана на устройството на жертвата и позволява на атакуващия да извършва определени действия, използвайки ресурсите на заразения компютър. Обикновено се използва за незаконни или неодобрени дейности – изпращане на спам, груба сила на пароли на отдалечена система, атаки за отказ на услуга (DoS и DDoS атаки). ↩︎
Ако ви е харесала публикацията, споделете я:

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.